Перед тим, як розпочати розповідь про виникнення руху товариства АА в Україні, необхідно повернутися до створення товариства АА в Радянському Союзі, однією з республік якого була і Україна.

1986 рік, серпень – виздоровлюючий алкоголік зі США, бізнесмен, організовує у Москві першу в СРСР групу Анонімних Алкоголіків “Московскиє начинающиє”. В цьому ж, 1986 році, програма АА була представлена американськими офіційними працівниками лікувальних центрів від алкоголізму та безпосередньо анонімними алкоголіками США у Міністерстві Охорони Здоров’я України. Перші зібрання груп Анонімних Алкоголіків в Україні, зокрема в Києві, розпочались в 1989 році.

1989 рік, січень – до Києва приїздить місіонер із США, чоловік на ім’я Лео К., термін тверезості його на той час становить близько 7 років. Лео К. влаштовується працювати консультантом з проблем алкоголізму до психіатричної лікарні ім. Павлова з окладом 85 руб. на місяць і його поселяють в окрему кімнату у гуртожитку на вулиці Драйзера, що на житловому масиві Троєщина. В психіатричній лікарні він налагоджує робочі контакти з професійними робітниками, які бажають ознайомитись з програмою Анонімних Алкоголіків “12 Кроків”, та знайомиться з пацієнтами лікарні, які на той час проходили лікування від алкоголізму та вважались безнадійними алкоголіками.

1989 рік, 21 лютого – цей день офіційно визнано днем народження руху АА у Києві та й в Україні. В цей день Лео К. проводить перше заняття групи АА в будинку санітарно-медичної освіти по вулиці Чкалова, 65. На першій групі АА присутні 4 особи – усі свого часу лікувались в психіатричній лікарні. Заняття проводить Лео К. Перша група АА називається “Искренность”. На групі присутній також заступник головного лікаря-нарколога з наркологічної лікарні по вул. Качанова пан Яблонський Едуард Леонідович, якого хворі між собою називали “наш батько”, який багато зробив для становлення руху АА в Україні.

1989 рік, 6 березня – Лео К. організовує другу групу АА в Києві – “Контакт”.

1989 рік, травень – завдяки зусиллям та інформації про рух АА в наркологічних диспансерах та публікації в газеті “Вечірній Київ” кількість членів в 2-х групах АА становить біля 20 осіб.

1989 рік, липень – Лео К. виїжджає до м. Луцьк, де зустрічається з місцевими психіатрами-наркологами та алкоголіками Володею Т. та Леонідом К., один з яких недавно вийшов з місць позбавлення волі, а інший безуспішно лікувався в різних наркодиспансерах міста і створює групу АА.

1989 рік, серпень – до Києва приїжджає група Анонімних Алкоголіків з США для обміну досвідом, силами та надією з АА Києва. З Києва група разом з анонімними алкоголіками Києва виїздить до Львова, Ужгорода та Кишинева, де також за підтримки наркологічних служб проводяться перші знайомства з Програмою Анонімних Алкоголіків та організовуються перші групи АА в цих містах.

1989 рік, вересень – за активної підтримки Яблонського Е.Л. Лео К. організовує поїздку автобусом (від товариства тверезості) групи анонімних алкоголіків з Києва разом з хворими алкоголіками з наркодиспансера до Одеси для створення групи АА. Тут проходить знайомство Лео К. з одним з провідних спеціалістів з питань наркозалежності Сергієм Д., до того ж, залежним від алкоголю, та організовується група АА в м. Одесі. (До речі, декілька алкоголіків з групи наркодиспансера потрапили в Одесі до витверезника і анонімні алкоголіки просили органи міліції відпустити їх, що ще раз підтверджує, що робота зі становлення груп надзвичайно відповідальна справа і проводити її потрібно тверезими анонімними алкоголіками з певним терміном тверезості). На приватні адреси членів груп АА України прибувають посилки з першими книгами та брошурами на російській мові зі США. Україна отримує книги “Анонімні Алкоголіки”, “12 кроків та 12 традицій”, 8 брошур.

1989 рік, вересень – розпочинає роботу в Києві ще одна група АА “Велика книга”.

1989 рік, вересень – завдяки Лео К. розпочинає роботу перша група родичів алкоголіків – група Ал-Анон. Допомагає в організації роботи групи жінка одного з членів групи АА Валентина Ш.

1990 рік, січень – Лео К. від”їздить до Москви і влаштовується на роботу в 17-ту наркологічну лікарню та робить перші спроби з організації більш якісної роботи груп АА в Москві.

1990 рік, лютий – у Києві перша річниця груп АА. На святкування ювілею прибувають анонімні алкоголіки з Москви, Луцька, Одеси, Іллічівська, Львова, а також Риги, Волгограду та Ростова-на-Дону – всього близько 60 чоловік. Бажаним гостем був, безумовно, Лео К., який прибув з Москви. Ця річниця послужила добрим прикладом для встановлення традиційних ювілейних зустрічей груп інших міст України.

1990 рік, травень – з Києва виїздить група АА автобусом до Мінська, а з Москви до Мінська виїздить Лео К. Відбувається перша зустріч в Мінську та починає роботу перша група АА Білорусі. Налагоджуються тісні контакти з групами АА Литви, Латвії, в міжнародному довіднику груп АА з’являються адреси та контактні телефони груп АА та окремих членів АА, що сприяло встановленню зв’язків між групами.

1990 рік, травень – організовується перша англомовна група АА завдяки зусиллям Ніка Д. з США. Заняття групи проходять на квартирі в Ніка.

1991 рік, травень – в Мінську робиться спроба організувати Регіональну структуру обслуговування АА з центром в Мінську. Мета – створення структури АА, в яку мали входити групи АА України, Молдови Латвії, Литви та в майбутньому Естонії. Головою Центру було обрано Станіслава К.

1991 рік, травень – в Одесі розпочинає роботу перший в Україні лікувальний наркологічний центр, що працює за програмою Анонімних Алкоголіків 12 кроків. Очолює центр Сергій Д. Лео К. та Сергій Д. видають книгу для роботи по програмі 12 кроків “Ступені до тверезості”. Зі США прибуває багато літератури на російській мові, серед них книга “Жити тверезими”, та багато нових брошур. Лео К. завершує свою місію в Україні та Росії і від”їздить до США.

З 1991 року стало доброю традицією святкувати ювілеї (дні народження) групп АА в містах України. На такі форуми приїздили члени АА з різних міст колишнього Радянського Союзу та країн зарубіжжя. З лютого 1991 року в м. Луганськ розпочинає роботу группа АА “Ала”.

1992 рік – член АА з Канади Роман Ч. налагоджує листування з Леонідом K., із м.Луцьк, та Світланою Беляєвою – психологом наркологічного диспансеру м.Львів.

1993 рік – Роман Ч. приїжджає в Україну та домовляється про переклад книг “Анонімні Алкоголіки” та “12 Кроків та 12 Традицій” українською мовою.

У 1993 році в м. Житомир организовується група АА “Ти не один”.

1994 рік – в Америці друкують книги “Анонімні Алкоголіки” та “12 Кроків та 12 Традицій”, а також 5 брошур, українською мовою, за сприянням Романа Ч. з Канади.

1994 рік – у Львів приїздять з гуманітарною місією члени АА з Польщі. Вітольд К. із Глівіц, за сприяння С.Біляєвої та головного лікаря В.Вєсєловської, – розпочали проведення інформаційних зустрічей у Львівському державному наркологічному диспансері. Як винагорода за їхню працю – 31 травня 1994р. відбулося перше зібрання АА у м.Львові, група отримала назву “Світло”.

1995 рік, травень – після візиту групи АА з Києва до Чернігова, розпочинає роботу група АА в Чернігові.

1996 рік, квітень – на автомобілі до Полтави виїздять члени АА Микола Д., Михайло Ш., Валентин М. 7 квітня починає працювати в Полтаві група “Вєра”.

1998 рік, лютий – в США помирає засновник руху АА в Україні та Білорусі Лео К. На превеликий жаль, після від’їзду Лео К. до США зв’язки з ним були відсутні і за подальшу його долю впродовж певного часу ми не могли дізнатись. Лео К. залишив “12 практичних побажань членам АА” для України та Білорусі, які і на сьогодні є надзвичайно актуальними для роботи груп АА.

1999 рік – до ювілею 10-річчя АА в Україні нараховується близько 40 груп. На початку 1999 року на святкування 10-річчя до Києва приїздить близько 500 осіб. Святкова зустріч відбувалася у залі Києво-Могилянської Академії. Присутні члени АА з колишнього СРСР, з Польщі, США, Фінляндії та інші. На Форумі робиться перша спроба створення Центральної структури обслуговування груп АА України з офіціальною реєстрацією в органах державної влади України. На таких конференціях, які проводяться щорічно, приймаються рішення представниками груп, обговорюються проблеми груп, методи донесення ідей АА до інших алкоголіків, співпраця із ЗМІ, спікерські зібрання для опрацювання 12 традицій, 12 кроків, 12 принципів – всесвітнього служіння, обмін досвідом груп. Розпочинається активний обмін делегаціями між Україною, Росією, Білоруссю, Польщею та Англією. Вперше на Європейську робочу конференцію делегується представник від України. В Ірландію делегується 1 представник від України на Всесвітню робочу конференцію. На сьогодні в Україні нараховується близько 80 груп АА.

15-та річниця АА в Україні проводиться в м. Одеса.

20 років АА в Україні ми святкували у історичному місті Львові, з 19 по 21 червня 2009 року. Відсвяткувати цю дату прибули біля 1200 осіб. Святкування проходило у манежі велотреку СКА. Білорусь та Молдова, Англія та Фінляндія, Швеція та Італія, Росія та Польща, Словаччина та Румунія, а також представники Канади, Чехії та США… – прибули, щоб ділитися досвідом, силами та надіями з виздоровлюючими алкоголіками Перемишлян, Стрия, Дніпропетровська, Харкова та Чернігова, Києва та Білої Церкви, Мелітополя та Маріуполя, Сімферополя, Севастополя та Луцька… – хтось знав мову і міг спілкуватися, а хтось ні, але усі розуміли один одного… тому, що розмовляли мовою серця… атеїсти, католики, православні, протестанти…

2014 рік, червень – 25 років АА України. В Україні налічується більше 120 груп АА.

Дух братерства та безкорисливості ніколи не покине АА в Україні.